(VIDEO) Sjenički sir sa Peštera, nema mu ravnog

591

Fatmir Sejfić iz sela Draževići kod Sjenice ima stado od 100 ovaca i 20 grla goveda. Na svom imanju seje pšenicu, ječam i ovas. Zbog surovih vremenskih uslova tokom zimskih i letnjih meseci svedoči veliku štetu u svom domaćinstvu. Sve to su priča Sejfić razlozi zašto se odlučio za podršku najveće osiguravajuće kuće u zemlji. “Sama šteta me je naterala da osiguram svoju stoku, velikih gubitaka imam kod ovaca, jagnjadi i ostale stoke…Moram da osiguram, osiguranje je jedino čemu se nadam da će mi pomoći da nadoknadim štetu. Ja sam se odlučio za Dunav osiguranje, oni su najbolji, to je preporuka mojih prijatelja stočara”, naveo je Fatmir Sejfić iz sela Draževići na Sjeničko-pešterskoj visoravni.

Poljoprivredni proizvođač Vaso Rakočević iz pešterskog sela Buđevo ima 11 članova porodice. Njihovo gazdinstvo broji 45 goveda i 12 ovaca, u ovom kraju Srbije, poznatom po surovim vremenskim uslovima postoji više rizika za uginuće stoke, pa je najpre Vaso iz svog sela pomoć potražio u Dunav osiguranju. Kaže da je do sada imao štete u domačinstvu a da je ona od strane osiguravajuće kuće brzo nadoknađena. Ostale poljoprivredne proizvođače i stočare pozvao je da bez oklevanja osiguraju svoja gazdinstva. “Prošle godine smo osigurali stoku, tako da smo imali do sada dva uginuća. To je baš brzo isplaćeno. Sve je jednostavno i nema komplikacija. Nama je vrlo značajno da postoji nešto ovako da nam nadoknadi štetu. Osigurao sam gazdinstvo u kompaniji Dunav osiguranje. Saradnja je odlična, ljudi su sumnjičavi nekada, ali ja sam se uverio koliko im je stalo da mi budemo zadovoljni. Pozivam sve poljoprivrednike i stočare da što pre osiguraju svoja gazdinstva kod Dunav osiguranja. Ozbiljna je firma i svi stočari i poljoprivrednici treba da osiguraju kod njih, jer oni baš nadoknade štetu koja nastane”, rekao je poljoprivredni proizvođač Vaso Rakočević iz pešterskog sela Buđevo.

Vasi veliku pomoć pruža majka koja proizvodi čuveni sjenički sir. Sve je pod konac u njenom mlekaru. Kaže nam da je rekla svom sinu: „Ako ćemo da radimo, moraš da mi središ mlekar da sve bude na svom mestu, i tako je i urađeno“.

Kace su uza zid, koji je lepo okrečen i ofarban, na sredini prostorije sto za sečenje sira, a pored njega sudovi za ceđenje. U dvorištu se suše brojne grudnjače koje ova vredna žena pere. Ona je okupljenima objasnila da dnevno ima da posiri oko 120 litara mleka koje ne vari već sveže pomuženo odmah procedi i siri. Nakon sirenja kriške koje se dobijaju od oceđene mase se ređaju u kace i posole. Da bi kriške sira sazrele potrebno je da prođe 40 dana ali se mogu jesti i kao svež sir. Ono što je interesantno je da kada u ovim krajevima duva severac ponestaje surutke u kacama i treba je dodati, ali ako se sprema kiša pojavljuje se višak surutke koji se otače na dnu kace preko ispusnog otvora. Da će kiša naša domaćica nam kaže jasno se zna jer sir počinje da „šapuće“.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *