Za kineske medije glasnogovornik talibana: Kina može odigrati veliku ulogu u obnovi i rehabilitaciji Afganistana

1077

Kina je odigrala konstruktivnu ulogu u promicanju mira i pomirenja u Afganistanu i dobrodošla je dati doprinos u obnovi zemlje, izjavio je za kineske državne medije glasnogovornik talibana Suhail Shaheen.

U odnosima s talibanima, sve moćnija Kina mogla bi iskoristiti činjenicu da se za razliku od Rusije i SAD-a nije borila u Afganistanu, piše Reuters.

“Kina je velika zemlja s ogromnom privredom i kapacitetima – smatram da mogu odigrati vrlo veliku ulogu u obnovi i rehabilitaciji Afganistana”, rekao je Shaheen u četvrtak u razgovoru za kinesku televiziju CGTN (China Global Television Network).

Afganistan je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu, više od 90% stanovništva živi sa dva dolara na dan. Međutim, 2010. američki vojni dužnosnici i geolozi procijenili su da zemlja ima nalazišta ruda i minerala vrijedna gotovo bilion dolara, piše CNN.

Rudno blago je ostalo gotovo neiskorišteno zbog kontinuiranih sukoba u zemlji. Tu su željezo, bakar, zlato, ali i možda najveći svjetski izvor litija, kobalta – metala koji su danas vitalni u proizvodnji održivih i čistih tehnologija, dok se Zapadne zemlje bore da bi smanjile emisije ugljika. Pentagon je Afganistan usporedio sa Saudijskom Arabijom – ono što je nafta za Saudijsku Arabiju, to je za Afganistan litij.

Litij i kobalt ključni su u proizvodnji baterija električnih automobila, laptopa i mobitela. U saopćenju iz maja ove godine Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavila je da će se globalne zalihe litija bakra, nikla, kobalta i rijetkih elemenata povećati ili će svijet zakazati u rješavanju klimatske krize.

Metali iz Afganistana bit će od iznimne važnosti za privredu 21. stoljeća, a to je već odavno nanjušila Kina koja, uz Australiju i DR Kongo, spada u tri zemlje koje čine 75% globalne proizvodnje litija, kobalta i drugih rijetkih metala. Talibani su poručili da će biti spremni pregovarati s Kinom o ekonomskom sporazumu.

Kina je u srijedu izjavila da je “održala kontakte i komunikaciju s afganistanskim talibanima”. Peking je već Afganistan planirao uključiti u infrastrukturni projekt Put i pojas (BRI) te je s talibanima bio u razgovoru oko iskorištavanja rudnika. Jedan od azijskih rudarskih giganata – Metalurška korporacija Kine (MCC) već ima ugovor kojim joj je omogućena eksploatacija bakra u afganistanskoj provinciji Logar.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *