Crna statistika Srbije: Tri puta više abortusa nego rođenih beba

620

Srbija se, prema novim podacima, suočava sa zabrinjavajućom stopom abortusa, gde godišnje ima više prekida trudnoća nego rođenih beba.

Ova balkanska zemlja postala je, nažalost, šampion po broju abortusa. Zapanjujuće je da svaka Srpkinja u proseku ima tri abortusa tokom svog života. Kada povežemo ove brojke, postaje očigledno da je Srbija u poslednjih deset godina izgubila populaciju ekvivalentnu veličini glavnog grada, Beograda, zbog nasilnih prekida trudnoća.

Alarmantni podaci pokazuju da se godišnje na abortus odluči između 6.000 i 10.000 devojaka u uzrastu od 16 do 19 godina. Ukupne procene variraju između 150.000 i 200.000 abortusa godišnje, dok se u isto vreme rodi samo 70.000 dece.

Jasno je da zvanične statistike ne otkrivaju pravu sliku, jer se mnogi abortusi vrše u nepriznatim zdravstvenim objektima bez odgovarajućeg izveštavanja.

Ali u čemu je osnovni problem? Nažalost, znanje o kontracepciji je slabo, posebno među mladima. Šokantno je da čak i studenti medicine pokazuju zabrinjavajuće neznanje o ovoj temi.

Posebno je uznemirujuća činjenica da je najmlađa pacijentkinja koja je došla u GAK “Narodni front” da izvrši abortus imala samo 12 godina. Svake godine, oko 16.000 maloletnica donosi odluku o prekidu trudnoće. Istovremeno, sve je veći broj devojaka koje postaju majke sa 16 ili manje godina.

Studija o seksualnom ponašanju mladih devojaka otkrila je da je čak 28,5% njih postalo seksualno aktivno sa 16 ili manje godina. Otprilike polovina roditelja ne razgovara sa svojom decom o bitnim temama vezanim za zdrav seksualni razvoj. Još poraznija činjenica je da manje od 10% adolescenata koristi kontracepciju.

Najnovija istraživanja otkrivaju da imamo trudnoće čak među devojkama uzrasta 11 i 12 godina. U poređenju sa evropskim standardima, gde je neprihvatljivo rađanje pre 17. godine života, ovo je zaista alarmantan podatak.

Dok se Srbija suočava sa ovim izazovom, ključno je da se podigne svest i poveća obrazovanje o kontracepciji i seksualnom zdravlju. Vreme je da se ozbiljno pozabavimo ovim pitanjem kako bismo zaštitili budućnost mladih generacija.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *