bolest

Da li su i bolovanja gurnula Njemačku u recesiju?

438

Njemačka se suočava s ekonomskim izazovom neočekivanog tipa – obimnim bolovanjima. Prema studiji Udruženja istraživačkih farmaceutskih kompanija (VFA), značajan broj bolovanja uticao je na ekonomsku stagnaciju zemlje. Studija, koja je bila dostupna na portalu javnog servisa ARD prije objavljivanja, ukazuje na izgubljene ekonomske prilike i smanjenje bruto domaćeg proizvoda.

U 2023. godini, broj bolovanja u Njemačkoj bio je izrazito visok, sa prosječnim odsustvom od 20 dana po zaposlenom. “Njemačka je postala ‘bolesnik’ u pravom smislu riječi,” naglasili su autori studije, Claus Michelsen i Simon Junker. Da nije bilo ovako velikog broja bolovanja, njemačka ekonomija bi porasla za gotovo 0,5 posto, umjesto što je zabilježila pad od 0,3 posto.

Najveći udarac zabilježen je u metalskoj industriji, gdje je stopa bolovanja iznosila 6,8 posto. Zdravstveno osiguranje DAK izvijestilo je o rekordnom nivou bolovanja od 5,5 posto, slično kao i prethodne godine. Uzrok ovako visokoj stopi su prehlade, bronhitis i druge virusne infekcije, te psihičke bolesti.

Ekonomski gubici proizlazeći iz visokih stopa bolovanja nisu zanemarivi. Nedostatak radne snage doveo je do smanjenja proizvodnje, a procjenjuje se da je izgubljeno dodatnih 26 milijardi eura u BDP-u, uz 15 milijardi eura manjak u poreskim prihodima. Zdravstvena osiguranja su također izgubila pet milijardi eura zbog povećanih bolovanja.

Studija naglašava važnost ulaganja u zdravlje i preventivu. Ako stope bolovanja postanu ‘novo normalno’, to bi moglo značiti gubitak 350.000 zaposlenih u njemačkoj privredi. Pronova BKK je istražila kako se različite generacije nose sa stresom i bolešću, ističući da mladi generacija Z ne prihvata nezdrave uslove rada kao starije generacije.

Izazovi sa kojima se Njemačka suočava zahtijevaju promišljenu reakciju. Industrijska psihologinja Patricia Tam s Pronova BKK poziva na bolji zdravstveni menadžment u kompanijama, fokusirajući se na mentalno zdravlje bez obzira na starosnu dob zaposlenih. Ovo bi moglo pomoći u minimiziranju rizika od psihičkih problema među radnom snagom.

Bolovanja su postala ne samo zdravstveno, već i ekonomsko pitanje za Njemačku. Njihov uticaj na ekonomiju je ogroman, izazivajući smanjenje proizvodnje, gubitak radne snage i poreskih prihoda. Ovaj problem ističe potrebu za boljom prevencijom i zdravstvenim menadžmentom u svim




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *