Epidemija lažnih diploma u Crnoj Gori – Najviše iz Novog Pazara i Tutina

2585

Postojanje lažnih diploma identificirano je kao hitan problem u Crnoj Gori, sa procijenjenih 20.000 do 30.000 sumnjivih ili lažnih diploma u opticaju, prema izjavama stručnjaka i zvaničnika. Nikola Bezmarević iz Alternativne Crne Gore ističe da su najviše pogođeni sektori zdravstva i obrazovanja, s najvećim brojem lažnih diploma iz Tutina, Novog Pazara, pa onda slijede Prijepolje, Nove Sad i Bujanovac.

U Novom Pazaru i Tutinu, primijećen je nagli porast broja privatnih univerziteta i srednjih škola, čija aktivnost prolazi bez adekvatne kontrole. Ovaj trend dodatno pogoršava situaciju, doprinoseći većem broju lažnih diploma na tržištu rada.

Lažne diplome nisu samo obrazovni problem, već i značajan društveni izazov, koji se, prema Bezmareviću, veže i za privatne institucije poput fakulteta „Union Nikola Tesla“ u Novom Sadu. Bezmarević je također naveo zabrinjavajuće primjere nekvalificiranih osoba, poput kozmetičarki i frizerki, zaposlenih na pozicijama medicinskih sestara.

Univerzitetska profesorica Branka Bošnjak upozorava na partitokratiju i partijske veze u sektoru obrazovanja, tvrdeći da mnogi u odborima direktora posjeduju kupljene diplome. Ona postavlja pitanje moralnog i obrazovnog usmjerenja društva, ističući da je znanje ključ uspješne budućnosti.

Direktor Agencije za kontrolu i osiguranje kvalitete visokog obrazovanja Goran Danilović smatra da je problem lažnih diploma sistemski, uspoređujući ga s starošću demokracije u zemlji. Prema njegovim riječima, ovaj problem nije samo lokalni, već je regionalno povezan, uz naglasak na javni sektor kao glavnu arenu za konkurenciju lažno kvalificiranih kandidata.

Zoran Miljanić, bivši ministar za borbu protiv korupcije, ukazuje na opću politizaciju i partijska zapošljavanja kao ključne faktore ovog problema. On navodi da su iza kupovine diploma više organiziranih kriminalnih grupa koje ne moraju nužno biti povezane.

Zaključno, ovaj izazov zahtijeva hitnu akciju i depolitizaciju kako bi se osigurao integritet obrazovnog sistema i zaštitilo društvo od štetnih posljedica lažnih diploma. Riječ je ne samo o obrazovnoj reformi, već i o temeljitom preispitivanju vrijednosnog sistema društva i državnih institucija Crne Gore.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *