Prošlost u ogledalu – Pogled na batine kao disciplinske metode u školama 1981.

486

Beograd, 1981. – U tišini učionice trećeg razreda jedne osnovne škole u Beogradu, grupa učenika sjedi okupljena, raspravljajući o temi koja je u to vrijeme bila uobičajena, ali danas izaziva kontroverzu: korištenje batina kao disciplinske mjere. Snimak iz 1981. godine, koji je nedavno dospio u javnost, pruža jedinstven uvid u odgojne metode tog doba.

“Normalno je dobiti batine ako nešto pogriješiš,” kaže jedan učenik, dok drugi dodaje: “Tako učimo šta je dobro, a šta loše.”

Ovi komentari odražavaju tadašnji stav prema disciplini u obrazovanju, u kojem su fizičke kazne bile široko prihvaćene i često primjenjivane.

Danas, više od četiri desetljeća kasnije, percepcija disciplinskih mjera se značajno promijenila. Savremena pedagoška istraživanja i norme naglašavaju značaj psihološkog pristupa i verbalne komunikacije u odgoju i obrazovanju.

“Ova promjena paradigme je ključna za razvoj zdravih i sigurnih okruženja u kojima djeca mogu da uče i rastu,” ističe Dr. Marija Petrović, pedagog.

Međutim, snimak iz 1981. godine ne samo da ilustruje koliko se društvo promijenilo, već pokreće i pitanja o trajnim efektima takvih disciplinskih mjera na one koji su ih iskusili. Psiholozi ukazuju na potencijalne dugoročne posljedice, uključujući anksioznost, smanjeno samopoštovanje i teškoće u uspostavljanju zdravih odnosa.

U kontekstu ove diskusije, važno je istaći i širu društvenu transformaciju u Srbiji. Od 1981. godine, zemlja je prošla kroz brojne promjene, ne samo u obrazovnom sistemu, već i u političkom i socijalnom smislu, uključujući ratove i sankcije. Ovaj video snimak služi kao podsjetnik na pređeni put i kao poticaj za daljnji napredak u pravcu razumijevanja i primjene humanijih metoda odgoja i obrazovanja.

“Osvrćući se na prošlost, učimo kako da gradimo bolju budućnost za našu djecu,” zaključuje Dr. Petrović.




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *