ČETNIČKO ORGIJANJE U SANDŽAKU: “Oj Turkinjo s one strane Lima, viđaš li se s braćom četnicima”

11439

Uočljivo je pojačanje šovinizma prema Bošnjacima Sandžaka, posebno u Polimlju, gdje društvene mreže, poput TikToka, postaju alati za širenje diskriminatorne retorike. Nedavno se na TikToku pojavio snimak pjesme koja glorificira stradanje Bošnjaka u Drugom svjetskom ratu, često izvođene na lokalnim okupljanjima, izazivajući zabrinutost i potrebu za širem društvenom reakcijom i kontrolom sadržaja na društvenim mrežama.

Stihovi pjesme sadrže stihove koje izazivaju bolne uspomene na ratne zločine i stradanja. Na jednom od snimaka, otkriveni su kontaktni podaci – ime i broj telefona, kroz koje se može naručiti dodatni materijal, poput USB i SD kartica s ovom i sličnim pjesmama, šireći time štetni materijal i potencijalno doprinoseći jačanju spirale mržnje i netrpeljivosti.

Izostanak reakcije od strane policije i pravosudnih organa, kao i izostanak odgovora od bošnjačkih političkih subjekata i institucija, otvaraju brojna pitanja o zaštiti prava i sigurnosti Bošnjaka u ovom regionu. Kontekst ovih događaja, u kombinaciji s otvoreno šovinističkim sadržajem koji kruži društvenim mrežama, ukazuje na kritičnu potrebu za reakcijom kako na lokalnom, tako i na međunarodnom nivou.Ovo je samo dio pjesme koja se na četničkim orgijanjima i veseljima često izvodi u Polimlju, a koja slavi ubijanje Bošnjaka u Sandžaku tokom Drugog svjetskog rata.

A nastavak pjesme ide ovako:

“Aoj bulo preko Lima
Viđaš li se s četnicima?
Odgovara bula mlada
ja poznajem Kordu Rada
Ljubio je mene mladu
dok mu mrsih gustu bradu.
Đurišiću komandante sandžačke te bule pamte
Nema fesa, nema dina,
odnese ih voda Drina…”

Da li je vrijeme da međunarodna zajednica postavi supervizora za zaštitu ljudskih prava u ovoj regiji?

Ukoliko se ne uspostavi kontrola i odgovornost za širenje poruka mržnje i dopusti širenje impuniteta za etnički motivisane napade, otvara se prostor za potencijalno dalje eskaliranje nasilja i netrpeljivosti.

Na koncu, izazovi s kojima se suočavaju Bošnjaci u Polimlju i širem regionu Sandžaka zaslužuju pažljivo osmišljen i sveobuhvatan odgovor od strane svih relevantnih aktera – lokalnih, nacionalnih i međunarodnih. To uključuje i potrebu za oštrom kritikom i suprotstavljanjem svim oblicima šovinizma i nasilja koji se manifestuju kroz pjesme i postupke koji negiraju temeljne vrijednosti pravičnosti, tolerancije i ljudskosti.

Izvor Sandzak Danas




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *